התקשרו/ שילחו מייל עכשיו ותתחילו לחסוך !

לבדיקה כדאיות ללא עלות השאירו פרטים    

                                       עמלת פרעון מוקדם - מהי? ומתי משלמים?                                

 

עמלת פרעון מוקדם לעיתים מכונה גם "קנס פרעון מוקדם" וחלה על הלווה כאשר הוא מעוניין לפרוע את המשכנתא לפני תום התקופה שנקבעה מראש.

 

הבנק מאפשר ללקוחותיו לפרוע בבת אחת את יתרת חובתם, מנגד מצב שכזה יכול לגרום לבנק הפסדים כלכליים והרי בעת חתימת חוזה ההלוואה, חושב הרווח העתידי תוך הסתמכות על תשלומי הריבית העתידיים. הבנק מעוניין להמשיך לגבות ריבית על ההלוואה ובשל כך מטיל הבנק על הלווה עמלה בעת הפירעון המוקדם. 

 

עמלת הפרעון מורכבת ממספר פרמטרים אשר משתנים בין מסלול למסלול:

 

  • עמלה תפעולית - בשפה הפשוטה ביותר העמלה התפעולית מתבססת על כך שיושב נציג בבנק אשר מטפל התיק המשכנתא שלכם, המאמץ והזמן של הפקיד כלומר של הבנק - עולים כסף. העמלה התפעולית קבועה ועומדת כיום על סך של 60 ש"ח.

 

  •  עמלה אי הודעה מוקדמת - עמלה זו עומדת על 0.1% מסכום יתרת החוב ונגבית מהלווה במקרה בו הלווה אינו מוסר הודעה מוקדמת על כוונתו לפרוע את ההלוואה לפחות 10 ימים מראש או שהלווה איחר לבצע את הפירעון וביצע אותה לאחר 45 יום מיום ההודעה.

 

  • עמלת מדד ממוצע - זוהי עמלה עבור מסלולים אשר צמודים למדד והיא נגבית על ידי הבנק אך ורק אם הלווה מבקש לפרוע את ההלוואה בין ה-1 ל-15 לחודש. אם יהיה מעוניין לפרועה אחרי ה 15 לחודש יהיה פטור מהעמלה אשר נגבה כפיצוי בגין הפסד מדד אך תהיו מחוייבים שלם את ההצמדה למדד של אותו חודש. ההיגיון הפשוט שעומד מאחורי עמלה זו היא שהבנק אינו מעוניין להפסיד כסף וטרם ידע את גובה המדד, הבנק יגן על עצמו מפני ההפרשים שיכולים להיות בין המדד ביום הפרעון לבין המדד באותו החודש. עמלה זו היא בשיעור מחצית מהשיעור הממוצע של השינוי במדד ב-12 המדדים האחרונים שפורסמו לפני יום הפרעון המוקדם כפול הסכום הנפרע.

 

  • עמלת הלוואות במט"ח - עמלה זו נגבית מלווים אשר מסלול המשכנתא שלהם צמוד למט"ח. על מנת שלא יחוייב הלווה לשלם עמלה זו עליו לתת הודעה מוקדמת על כוונתו לביצוע הפירעון של לפחות שני ימי עסקים בהם נערך מסחר במט"ח בארץ ובחו"ל. גובה העמלה נקבע על פי הפרשי שער שבין שער המט"ח ביום הפירעון לבין שער המט"ח יומיים מאוחר יותר.

 

  • עמלת היוון בגין הפרשי ריבית - זוהי העמלה המשמעותית ביותר כיוון ומדובר על עשרות אלפי שקלים שהלווה מחוייב לשלם בגין הפירעון המוקדם של ההלוואה. ההיגיון שעומד מאחורי גביית העמלה הוא בשל הסיבה שכאשר הלווה מקבל מהבנק הלוואה באחד מן המסלולים שהם בריבית קבועה (למספר שנים או לאורך כל חיי המשכנתא) ומבקש לפרועה לפני המועד שנקבע מראש כתוצאה מכך הבנק עלול לספוג הפסד כלכלי קשה. על מנת למזער סיכונים והפסדים הבנק מבטח עצמו דרך עמלה זו. נוסחת חישוב עמלה זו - הפרש הריביות בין הריבית הממוצעת שהייתה ביום בו הלווה לקח את המשכנתא ובין הריבית הממוצעת במשק בהתאם למספר השנים שנותרו ללווה לשלם.

 

אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים להשאיר פרטים באתר ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם האפשרי.