התקשרו/ שילחו מייל עכשיו ותתחילו לחסוך !

לבדיקה כדאיות ללא עלות השאירו פרטים    

                                              בקשה לאישור עקרוני של משכנתא                                      

 

תהליך קבלת המשכנתא מהבנק כרוך במספר שלבים.

השלב הראשון הוא הגשת בקשה לקבלת אישור עקרוני. אל תחתמו על חוזה רכישה טרם קיבלתם אישור עקרוני.

 

האישור העקרוני מהווה אסמכתא ראשונית לנכונות הבנק למתן הלוואה על הנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש ועל כן רק לאחר קבלתו יינתן לכם אור ירוק לבצע את הרכישה.

 

היזהרו! לווה אשר יבצע את העסקה לפני קבלת אישור עקרוני עלול למצוא את עצמו "שורף" זמן על בדיקה של עשרות דירות עד שלבסוף יימצא את דירת חלומותיו ויתאכזב לשמוע שהבנק לא מוכן לשחרראת סכום ההלוואה לה ציפה הלווה.

התרחיש היותר גרוע הוא במצב בו הלווה חתם על העסקה מבלי שקיבל אישור עקרוני מראש ואם לא יקבל את ההיתר מהבנק הוא עלול לשלם למוכר פיצויים בשווי עשרו אלפי שקלים בגין העיכוב שספג המוכר.

כלומר, יש להבין כי ללא אישור עקרוני של משכנתא לא נדע מה גובה הלוואת המשכנתא שנוכל לקבל ולא נדע באיזה תקציב נוכל לרכוש את הנכס אותו אנו מחפשים.

 

מה כולל בתוכו האישור העקרוני?

גובה ההלוואה המקסימלי שנוכל לקבל, אישורים ומסמכים אותם נצטרך להציג לבנק, הבטחונות אותם דורש הבנק, ההתניות לקבלת ההלוואה כגון- שמאות, הצגת מקור ההון העצמי, מסלולי ההלוואה והריביות עליהם.

 

האישור העקרוני תקף לשלושה חודשים ומסלולי ההלוואה כמו גם הריביו המוצגות באישור תקפות ל 12 ימים בלבד.

הגשת הבקשה לא עולה כסף ומהווה זמן להשוות בין הצעות הבנקים השונים - זוהי מעין עמדת פתיחה למשא ומתן על מחיר ההלוואה אותו נשלם (מסלולי הלוואה, ריביות ועמלות).

 

כיצד מקבלים אישור עקרוני?

בכדי לקבל אישור עקרוני למשכנתא יש להגיש בקשה בבנק למשכנתאות. בשלב זה תידרשו למסור את מטרת ההלוואה, שווי הנכס, סכום ההלוואה אותו אתם מבקשים מהבנק ושיעור ההון העצמי הקיים לרשותכם כמו כן תידרשו להציג מסמכים המשקפים את מצבכם הפיננסי.

 

מה בודק הבנק?

בדיקת הבקשה תתבסס על מספר קרטריונים - 

1. מטרת ההלוואה - סוג הנכס, בנייה עצמית ומחזור משכנתא קיימת.

2. שווי הנכס, מיקום הנכס וייעוד הנכס.

3. אחוזי מימון אפשריים.

4. יכולת החזר ההלוואה.

במידה וקיים אישור להלוואת זכאות, נבדקים נהלי משרד הבינוי והשיכון.

 

חשיבות הגשת המסמכים לבקשת אישור עקרוני - 

מכיוון שהבנק לא חייב לאשר לכם את האישור העקרוני יש להבין כי ישנה חשיבות גבוהה לאופן בו יוצגו המסמכים שברשותכם ולאופן בו תוצג בקשתכם מול הנציג בבנק והתרשמותו מכם.

בנוסף, לעיתים יתברר כי הבנק מחשיב את המשכנתא שלכם כבעלת פרמיית סיכון גבוהה וזאת יכול לנבוע ממספר סיבות - היסטוריית התנהלות פיננסית לא נכונה, לקוח שנחשב "בעייתי" בגלל חריגות או קושי כלכלי (אף אם הוא היה בעבר הרחוק), אחוזי מימון גבוהים, החזר חודשי גבוה ביחס להכנסה, נכס אשר נחשב "בעייתי" וכו'.

כל הסיבות הללו יכולות להוביל לשני מצבים - אי הסכמה למתן אישור עקרוני כלל או קבלת אישור עקרוני אך תנאי ההלוואה לרבות מסלולי המשכנתא והריביות לא יהיו משתלמים כלל.

חשוב לזכור כי אם הבנק מסויים לא אישר לכם את האישור העקרוני זה לא אומר שבנק אחר לא ייאשר לכם גם אך אי הסכמה של בנק אחר יעפיל על הבקשה צלכתחילה ותידרשו להבין מה הייצה הבעיה ולטפל בה בכדי לא לפגוע בסיכוייכם שוב.

 

על מנת להבטיח אחוזי הצלחה גבוהים INVEST ממליצה להיעזר ביועציה כך שבסופו של התהליך המסמכים אותם תציגו יתבססו על כמה שיותר אסמכתאות רלווטיות ויציגו אותכם ואת הנכס המבוקש באור חיובי.